6 ushqimet me kalori të ulët që ju ndihmojnë të humbisni kilet e tepërta

Views: 42

Kosi Grek

Kosi grek është një burim i shkëlqyeshëm i proteinave që mund të ndihmojë në frenimin e dëshirave dhe promovimin e humbjes së peshës.

How to Make Greek Yogurt (No Special Equipment)

Megjithëse numrat e saktë ndryshojnë midis markave dhe aromave, një shërbim 2/3-filxhan (150 gram) i kosit grek zakonisht siguron rreth 130 kalori dhe 11 gram proteina.

 

Manaferrat

berrie-berries-blackberry-1508665 - Blog - Persona Nutrition

Manaferrat përfshirë luleshtrydhet, boronica, mjedrat janë të ngarkuara me vitamina, minerale dhe antioksidantë që mund të përmirësojnë shëndetin tuaj. Përmbajtja e lartë e tyre e fibrave gjithashtu rrit humbjen e peshës dhe zvogëlon urinë. Për shembull, 1 filxhan (148 gram) boronica furnizon vetëm 84 kalori, por paketon 3.6 gramë fibra.

 

Vezë

Eggs: Health benefits, nutrition, and more

Vezët janë jashtëzakonisht të dendura ushqyese, pasi ato janë të ulëta në kalori, por të pasura me shumë lëndë ushqyese jetike. Një vezë e vetme e madhe ka afërsisht 72 kalori, 6 gram proteina dhe një grup të gjerë vitaminash dhe mineralesh të rëndësishme.

 

Peshku

Wallpaper Fried fish, food, white background 2880x1800 HD Picture, Image

Peshku është i pasur me proteina dhe yndyrna të shëndetshme nga zemra. Për shembull, një peshk (85-gram) siguron mbi 15 gram proteina dhe nën 70 kalori.

 

Shalqi

Shalqiri ka një përmbajtje të lartë uji për t’ju mbajtur të hidratuar dhe të plotë ndërsa furnizon një numër minimal të kalorive. Një filxhan (152 gram) shalqi i grirë përmban 46 kalori së bashku me një shumëllojshmëri të mikronutrientëve thelbësorë si vitaminat A dhe C (44).

This Is What Happens When You Eat Watermelon | Eat This Not That

Ngrënia e ushqimeve me një densitet të ulët kalori, siç është shalqiri, është treguar të ketë efekte të ngjashme në ndjenjat e plotësisë dhe urisë, krahasuar me ushqimet me kalori të lartë.

 

Brokoli

Kur bëhet fjalë për dietën, brokoli është një ushqim me yje me shumë përfitime shëndetësore. Ndërsa ka pak kalori, brokoli është i pasur me vitamina dhe minerale thelbësore, përveç fibrave.

Market Fresh Finds: Broccoli – the love-it-or-despise-it vegetable - Columbian.com

Brokoli i papërpunuar përmban pothuajse 90% ujë, 7% karboridrate, 3% proteina, dhe pothuajse asnjë yndyrë, duke siguruar vetëm 31 kalori për filxhan (91 gram). Është e lehtë të shihet pse brokoli është gjithmonë ylli i çdo diete.

Comments: 0

Your email address will not be published. Required fields are marked with *