Archive

Category: Aktualitet

“Kurrë s’do të heq dorë nga lufta”! Shtëpia e Bardhë publikon deklaratën më të fundit të Trump: Do ta ndjekim këtë proces…

Presidenti Donald Trump ka bërë një deklaratë të fortë pak më parë, teksa numërimi i votave është drejt fundit dhe kryesues është kundërshtari i tij, Joe Biden. Deklarata e Presidentit Trump është publikuar nga Shtëpia e Bardhë, ku ai thekson…

Shqipëria drejt rimbylljes së plotë? Ja çfarë thotë zv.ministrja e Shëndetësisë Rakacolli

Prej gati dy javësh, në Shqipëri është vërejtur një trend rritës shqetësues të të infektuarve dhe viktimave me Covdi-19. Rritja e frikshme e këtyre shifrave, ka vënë në alarm përveç qytetarëve edhe institucionet shtetërore, të cilat kanë disa skenarë nëse…

Covid-19, Itali, 446 vdekje dhe 37.809 raste të reja, asnjëherë kaq shumë infektime në një ditë

Nuk ndalet furia e epidemisë së koronavirusit në Itali, ku janë regjistruar 37.809 raste të reja. Numri më i lartë deri tani i shënuar në harkun e 24 orëve. Numri i të vdekurve është 446, teksa rritet edhe numri i…

Administrata më e privilegjuara! Ja sektorët ku shqiptarët punojnë me orare të zgjatura

Administrata publike e zbaton më së shumti kodin e punës ndërsa punonjësit e tregtisë, fabrikave dhe ndërtimit janë ata të cilët punojnë me orare më të zgjatura. Sipas INSTAT, këta punonjës harxhuan në punë përkatësisht 46.6, 46.5 dhe 42.9 orë…

Aksidenti tragjik që u mori jetën dy të rejave! Si pak centimetra ndanë dy motrat Garunja: Njëra vdiq e tjetra po lufton në spital

Mbrëmjen e djeshme një aksident tragjik është shënuar në dalje të tunelit të Elbasanit, ku 2 persona kanë humbur jetën dhe 2 të tjera kanë mbetur të plagosura. Një makinë tip ‘Benz’ ka goditur nga pas një makinë tip ‘Volkswagen’,…

Nis viti shkollor: 480 mijë nxënës ulen sot në banka! Prindërit harrojnë virusin, grumbullohen dhe nuk ruajnë distancën

Rreth 480 mijë nxënës të arsimit parauniversitar kanë nisur sot vitin e ri shkollor, në mes të kushteve të vështira për shkak të pandemisë. Në total janë të angazhuar 30 mijë mësues që do të zhvillojnë mësim në 1760 shkolla…

Infektohen me koronavirus Zamira Kita dhe bashkëshorti i saj! Ja si është gjendja e tyre

Aktorja e njohur shqiptare, Zamira Kita është infektuar me koronavirus. AbcNews bën me dije se bashkë me të është infektuar edhe bashkëshorti i saj. Pak orë më parë, Zamira Kita, e cila është dhe Drejtoreshë e qendrës së Artit dhe…

Historike! Në prani të presidentit Trump, nënshkruhet marrëveshja ekonomike Kosovë-Serbi

Më në fund është nënshkruar marrëveshja për normalizimin ekonomik midis Kosovës dhe Serbisë në Shtëpinë e Bardhë. Pjesë e ceremonisë së nënshkrimit të kësaj marrëveshjeje ishin kryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti dhe presidenti i Serbisë, Aleksandar Vucic. Kjo marrëveshja u…

U infektua me COVID-19, Silvio Berlusconi shtrohet në spital

Silvio Berlusconi është shtruar në spitalin San Raffaele në Milano mbrëmjen e së enjtes, më 3 shtator për shkak të një përkeqësimi të lehtë, konfirmojnë burimet e Corriere.it. Ish-kryeministri italian doli pozitiv në testin për koronavirusin të mërkurën më 2…

Dy vetëvrasje në pak javë te “Sanatoriumi”, prokuroria nis hetimet: Merren në pyetje mjekët dhe familjarët

Dy vetëvrasje në pak javë te spitali “Shefqet Ndroqi”, ose siç njihet ndryshe “Sanatoriumi”, kanë bërë prokurorinë që të nisë hetimet për shkaqet e këtyre vetëvrasjeve. Sipas njoftimit prokuroria ka nisur hetimet, ku në qendër të vëmendjes do të jenë…

Ish-kryeministri italian, Silvio Berlusconi, infektohet me Covid-19

ërhapja e koronavirusit nuk ka të ndalur dhe po prek të gjithë njerëzit pa përjashtim. Këtë herë në Itali është infektuar me Covid-19 ish-kryeministri italian Silvio Berlusconi. Lajmi është bërë i ditur nga partia e Berlusconit “Forza Italia”, përmes një…

Arrestohet në Kombinat 48-vjeçari, tentoi të përdhunonte kolegen në furrën e bukës

Policia e Tiranës ka arrestuar mbrëmjen e djeshme në Kombinat një 48-vjeçar, i cili kishte tentuar të përdhunonte kolegen e tij. Mësohet se shtetasi me inicialet N.K. ka tentuar që të kryejë marrëdhënie seksuale me dhunë me kolegen e tij…

Maska në shkollë është e detyrueshme, por a s’duhet të jetë falas?!

Mbajtja e maskës është e detyrueshme për të gjithë nxënësit në shkollat e vendit. Kështu është shprehur ministrja e Arsimit, Besa Shahini e cila ka njopftuar përmes një postimi në Facebook, se maska në shkolla është e vetmja mënyrë për…

Ç’duhet të dini për motin, nëse keni rezervuar pushime në shtator

Këtë vit, as vapa nuk ikën me gushtin! Bëhuni gati për një verë të gjatë që do të zgjasë të paktën gjatë gjithë shtatorit. Si do të jetë koha për ata që i kanë rezervuar pushimet në fund gushti apo…

Greqia merr vendimin e radhës: Zgjatet ndalimi i hyrjes për shqiptarët

Vendimi i radhës marrë nga qeveria greke, është të ndalojë hyrjen për ndërkombëtarët jashtë BE-së deri më 31 gusht! Njoftimi, i bërë nga Autoriteti Grek i Aviacionit Civil (HCCA) thuhet se është marrë si pasojë e situatës së shkaktuar nga…

Kthimi në shkollë sikur s’ka ndodhur asgjë! 5 risqet më të mëdha me hapjen e shkollave në shtator!

Vendimi për hapjen e shkollave në shtator, i bërë me dije pak më parë nga Ministrja e Arsimit, Besa Shahini, u duk si një zgjidhje për të gjithë konfuzionin e krijuar në prag të nisjes së vitit akademik. Hapja e…

Mbyllen diskot në gjithë Italinë: S’ka party nga nesër

Duke filluar nga dita e nesërme në gjithë Italinë nuk do të lejohet asnjë disko e klub nate ku të rinjtë mblidhen duke festuar e vallëzuar. Ky është vendimi i fundit që ka marrë qeveria Italiane. Ministri Roberto Speranza njoftoi…

Njihuni me shqiptaren që u shpall “Miss Sllovakia”

Një tjetër shqiptare i shtohet listës së njerëzve të suksesshëm jashtë trojeve tona. Bëhet fjalë për Leona Novobërdalia, e cila mori kurorën e “Miss Sllovakisë” në kompeticionin që u mbajt në 14 gusht. 22 vjeçarja me origjinë shqiptare, por e…

Situata kaotike në pikat kufitare: Ç’pritet të ndodhë në vijim

Situata kaotike e krijuar në pikën kufitare të Kakavisë, ku prej ditësh me qindra qytetarë kanë mbetur të bllokuar si pasojë e masave shtrënguese të ndërmarrë nga pala greke, ka sjell tension, revoltë dhe mungesë shprese për njerëzit. Pas reagimit…

Radhë e gjatë në Kakavijë/ Të gjithë nxitojnë të ikin pa nisur karantina

Aksi nacional mes kthesës së Vriserasë dhe pikëkalimit të Kakavijës ishte i gjithi i mbushur me mjete që presin në një radhë prej gati 3 km. Përveç dyndjes së njëkohshme shkaku i radhës kilometrike lidhet edhe me kufizimet në sportele…

Shqipëria drejt karantinës?! Skënder Brataj jep lajmin…

Situata në vend është e frikshme sa i përket infektimeve të reja dhe numrit të të vdekurve nga koronavirusi. Për këtë arsye sipas Shefit të Urgjencës Kombëtare, Skënder Brataj po shikohet mundësia për disa kufizime, por nuk do të ketë…