Archive

Category: Vendi

Shqipëria drejt rimbylljes së plotë? Ja çfarë thotë zv.ministrja e Shëndetësisë Rakacolli

Prej gati dy javësh, në Shqipëri është vërejtur një trend rritës shqetësues të të infektuarve dhe viktimave me Covdi-19. Rritja e frikshme e këtyre shifrave, ka vënë në alarm përveç qytetarëve edhe institucionet shtetërore, të cilat kanë disa skenarë nëse…

Arrestohet në Kombinat 48-vjeçari, tentoi të përdhunonte kolegen në furrën e bukës

Policia e Tiranës ka arrestuar mbrëmjen e djeshme në Kombinat një 48-vjeçar, i cili kishte tentuar të përdhunonte kolegen e tij. Mësohet se shtetasi me inicialet N.K. ka tentuar që të kryejë marrëdhënie seksuale me dhunë me kolegen e tij…

Ç’duhet të dini për motin, nëse keni rezervuar pushime në shtator

Këtë vit, as vapa nuk ikën me gushtin! Bëhuni gati për një verë të gjatë që do të zgjasë të paktën gjatë gjithë shtatorit. Si do të jetë koha për ata që i kanë rezervuar pushimet në fund gushti apo…

Greqia merr vendimin e radhës: Zgjatet ndalimi i hyrjes për shqiptarët

Vendimi i radhës marrë nga qeveria greke, është të ndalojë hyrjen për ndërkombëtarët jashtë BE-së deri më 31 gusht! Njoftimi, i bërë nga Autoriteti Grek i Aviacionit Civil (HCCA) thuhet se është marrë si pasojë e situatës së shkaktuar nga…

Kthimi në shkollë sikur s’ka ndodhur asgjë! 5 risqet më të mëdha me hapjen e shkollave në shtator!

Vendimi për hapjen e shkollave në shtator, i bërë me dije pak më parë nga Ministrja e Arsimit, Besa Shahini, u duk si një zgjidhje për të gjithë konfuzionin e krijuar në prag të nisjes së vitit akademik. Hapja e…

Situata kaotike në pikat kufitare: Ç’pritet të ndodhë në vijim

Situata kaotike e krijuar në pikën kufitare të Kakavisë, ku prej ditësh me qindra qytetarë kanë mbetur të bllokuar si pasojë e masave shtrënguese të ndërmarrë nga pala greke, ka sjell tension, revoltë dhe mungesë shprese për njerëzit. Pas reagimit…

Radhë e gjatë në Kakavijë/ Të gjithë nxitojnë të ikin pa nisur karantina

Aksi nacional mes kthesës së Vriserasë dhe pikëkalimit të Kakavijës ishte i gjithi i mbushur me mjete që presin në një radhë prej gati 3 km. Përveç dyndjes së njëkohshme shkaku i radhës kilometrike lidhet edhe me kufizimet në sportele…

Shqipëria drejt karantinës?! Skënder Brataj jep lajmin…

Situata në vend është e frikshme sa i përket infektimeve të reja dhe numrit të të vdekurve nga koronavirusi. Për këtë arsye sipas Shefit të Urgjencës Kombëtare, Skënder Brataj po shikohet mundësia për disa kufizime, por nuk do të ketë…