Archive

Category: Shëndeti

Çfarë duhet të hani për të shpejtuar metabolizmin dhe djegur dhjamin

Mish pa dhjam Duhet shumë më shumë punë për të tretur proteinat sesa për të tretur karbohidratet ose yndyrën. Për shkak të kësaj, ekspertët rekomandojnë të hani mish të freskët, si shpendët dhe peshqit. Procesi i tretjes kërkon shumë energji,…

8 Ushqimet që Kurrsesi Nuk Duhet t’i Hani me Stomakun Bosh

Kos, një filxhan kafeje dhe lëng të freskët portokalli – kjo është ajo që shumica e njerëzve me siguri kanë parasysh kur mendojnë për një mëngjes perfekt. Për fat të keq, vetëm pak njerëz janë të vetëdijshëm se disa ushqime…

6 ushqimet me kalori të ulët që ju ndihmojnë të humbisni kilet e tepërta

Kosi Grek Kosi grek është një burim i shkëlqyeshëm i proteinave që mund të ndihmojë në frenimin e dëshirave dhe promovimin e humbjes së peshës. Megjithëse numrat e saktë ndryshojnë midis markave dhe aromave, një shërbim 2/3-filxhan (150 gram) i…

Ne e kemi kudo nëpër Shqipëri, dhe e shkulim si bimë të keqe, Gjermanëve u qan syri për këtë bimë, ja cilat janë mrekullitë që bën ajo

Që në lashtësi, luani i zemrës është përdorur për të trajtuar rrahjet e çrregullta të zemrës të shkak uara nga ankthi. Grekët dhe Romakët e lashtë e vlerësonin luanin e zemrës sepse besonin që ai i shëronte nga shqetësimet fizike…

Gabimi i vetëm i çdo mëngjesi që nuk po të lejon të biesh nga pesha

Nëse i ke vënë qëllim vetes që këtë vit të biesh nga pesha, puna fillon me metabolizmin. Dhe sukses në humbjen e kilogramëve do të kesh vetëm atëherë kur të kesh gjetur mënyrat e duhura që metabolizmi të djegë sa…

Vrapi, 4 gabime që pengojnë dobësimin

Vrapi është një nga aktivitetet fizike më shpërblyese për shëndetin. Ai rekomandohet jo vetëm për shëndet të mirë por edhe për dobësim. Megjithatë, ka njerëz që thonë se pavarësisht vrapit të rregullt e të përditshëm, ata nuk dobësohen, madje shtojnë…

Kura me 12 thelpinj hudhra për largimin e peshës së tepërt

Pesha e tepër tek çdo organizëm shoqërohet me shtimin e sasisë së yndyrës apo dhjamit, sidomos në pjesën e barkut apo zonën abdominale. Një problem ky, nga i cili miliona njerëz në botë, përfshirë pa dyshim dhe Shqipërinë përballin sfida…

Katër pijet më të shëndetshme që duhet të pini çdo ditë për zemrën

Sëmundjet e zemrës janë nga sëmundjet më të përhapura në vendin tonë. Në Shqipëri, rreth 9000 njerëz vdesin çdo vit për shkak të sëmundjeve që kanë lidhje me zemrën, sipas të dhënave të Institutit të Shëndetit Publik. Sëmundjet kardiovaskulare janë shkaktare…