Çfarë duhet të hani për të shpejtuar metabolizmin dhe djegur dhjamin

Views: 32

Mish pa dhjam

Duhet shumë më shumë punë për të tretur proteinat sesa për të tretur karbohidratet ose yndyrën. Për shkak të kësaj, ekspertët rekomandojnë të hani mish të freskët, si shpendët dhe peshqit. Procesi i tretjes kërkon shumë energji, kështu që ju jeni duke djegur kalori në mënyrë që t’i prisni ato. Studimet kanë treguar se proteina mund të rrisë kalorinë tuaj pas vaktit djegur deri në 35%.

Bishtajoret

Fasulet dhe impulset janë një burim i shkëlqyeshëm i proteinave me bazë bimore. Ata janë gjithashtu të pasur me fibra, të tretshme dhe të patretshme. Trupi juaj përdor shumë energji kur prish fibra dhe proteina, dhe kjo e mban metabolizmin tuaj në gjendje të mirë pune.

Arrat

Arrat janë një tjetër burim i shkëlqyeshëm i proteinave dhe fibrave. Hulumtimet kanë treguar që njerëzit që hanë arra rregullisht kanë një rrezik më të ulët të rezistencës ndaj insulinës dhe madhësi më të vogla të belit sesa ata që nuk i hanë ato. Kur keni rezistencë më të ulët të insulinës, trupi juaj ka më pak të ngjarë të ruajë dhjamin ose të zhvillojë diabetin e tipit 2.

Drithëra të plota

Drithërat e plota janë një karbohidrate komplekse që përbëhet nga një seri më e gjatë sheqernash. Kjo nënkupton që trupi juaj merr më shumë kohë për t’i djegur ato, kështu që metabolizmi juaj po digjet në mënyrë të qëndrueshme për një periudhë më të gjatë. Studiuesit kanë zbuluar se konsumimi i drithërave rritë shpenzimet tuaja të energjisë pas vaktit deri në 50% më shumë sesa të hani ushqime të përpunuara.

 Ushqime Probiotike

Ushqime të fermentuara si kos, kefir,  dhe lakër turshi ndihmojnë në rritjen e numrit të baktereve të mira në zorrë. Këto baktere janë kryesisht përgjegjëse për tretjen e ushqimit në zorrët tuaja dhe lehtësimin e marrjes së ushqyesve.

 Kafeina

Kafeina është një stimulues i fuqishëm i njohur për t’ju ndihmuar të “zgjoheni” dhe forconi metabolizmin tuaj. Ajo funksionon duke bllokuar një neurotransmetues të quajtur adenosine, i cili bën që neurotransmetuesit e tjerë të lëshojnë më shumë dopaminë dhe norepinefrin.

Comments: 0

Your email address will not be published. Required fields are marked with *