Aktualitet MË TË LEXUARAT
Aktualitet

“Kurrë s’do të heq dorë nga lufta”! Shtëpia e Bardhë publikon deklaratën më të fundit të Trump: Do ta ndjekim këtë proces…

Shqipëria drejt rimbylljes së plotë? Ja çfarë thotë zv.ministrja e Shëndetësisë Rakacolli

Covid-19, Itali, 446 vdekje dhe 37.809 raste të reja, asnjëherë kaq shumë infektime në një ditë

Administrata më e privilegjuara! Ja sektorët ku shqiptarët punojnë me orare të zgjatura

Aksidenti tragjik që u mori jetën dy të rejave! Si pak centimetra ndanë dy motrat Garunja: Njëra vdiq e tjetra po lufton në spital

Nis viti shkollor: 480 mijë nxënës ulen sot në banka! Prindërit harrojnë virusin, grumbullohen dhe nuk ruajnë distancën

Infektohen me koronavirus Zamira Kita dhe bashkëshorti i saj! Ja si është gjendja e tyre

Historike! Në prani të presidentit Trump, nënshkruhet marrëveshja ekonomike Kosovë-Serbi

U infektua me COVID-19, Silvio Berlusconi shtrohet në spital

Dy vetëvrasje në pak javë te “Sanatoriumi”, prokuroria nis hetimet: Merren në pyetje mjekët dhe familjarët

Ish-kryeministri italian, Silvio Berlusconi, infektohet me Covid-19

Arrestohet në Kombinat 48-vjeçari, tentoi të përdhunonte kolegen në furrën e bukës

Maska në shkollë është e detyrueshme, por a s’duhet të jetë falas?!

Ç’duhet të dini për motin, nëse keni rezervuar pushime në shtator

Greqia merr vendimin e radhës: Zgjatet ndalimi i hyrjes për shqiptarët

Kthimi në shkollë sikur s’ka ndodhur asgjë! 5 risqet më të mëdha me hapjen e shkollave në shtator!

Mbyllen diskot në gjithë Italinë: S’ka party nga nesër

Situata kaotike në pikat kufitare: Ç’pritet të ndodhë në vijim

Radhë e gjatë në Kakavijë/ Të gjithë nxitojnë të ikin pa nisur karantina

Shqipëria drejt karantinës?! Skënder Brataj jep lajmin…

MË TË LEXUARAT

Për të na kënaqur sytë! Luana Vjollca zgjidhet imazh i firmës së famshme ndërkombëtare

Tashmë është bërë “i zakonshëm” suksesi i Luana Vjollcës edhe jashtë kufijve të Shqipërisë, pasi ajo është bërë një emër i njohur edhe për publikun e huaj. Vetëm 2 javë pasi publikoi super projektin me këngëtarin latin Jay Santos, moderatorja…

VIDEO/Olta Gixhari tregon sekretin e formave mahnitëse vetëm 9 ditë pas lindjes, ja çfarë këshillash jep ajo për vajzat e reja

Një ndër shqetësimet më të mëdha të nënave të reja është mënyra se si do të duket trupi i tyre pas lindjes. Është e vështirë të biesh në peshë menjëherë dhe të mos pasurit shenja në zonën e barkut është…

Ne e kemi kudo nëpër Shqipëri, dhe e shkulim si bimë të keqe, Gjermanëve u qan syri për këtë bimë, ja cilat janë mrekullitë që bën ajo

Që në lashtësi, luani i zemrës është përdorur për të trajtuar rrahjet e çrregullta të zemrës të shkak uara nga ankthi. Grekët dhe Romakët e lashtë e vlerësonin luanin e zemrës sepse besonin që ai i shëronte nga shqetësimet fizike…

Horoskopi ditor për ditën e sotme, 17 gusht 2020

Ky është horoskopi për ditën e hënë 17 gusht 2020. Njihuni me parashikimin e astrologut italian Paolo Fox, për punën, shëndetin dhe ndjenjat, si do të ecë dita për të lindurit e çdo shenje. Dashi Kjo e hënë do të…

Pas Brad Pitt edhe Johnny Depp i lidhur me një modele gjermane 24 vite më të re

Në vazhdën e betejës gjyqësore me ish-bashkëshorten Amber Heard, Johnny Depp është fokusuar në jetën e tij private dhe që tani po përflitet për një lidhje të re. Aktori thuhet se po kalon një romancë me modelen gjermane dhe yllin…

Katy Perry sjell në jetë fëmijën e parë, zbulon emrin e adhurueshëm të vogëlushes

Katy Perry ka sjellë në jetë vajzën e saj të vogël me të fejuarin, aktorin Orlando Bloom, raporton “Mirror”. Çifti zbuloi emrin e adhurueshëm të vogëlushes, të cilën e quajtën Daisy Dove Bloom. Katy, 35 vjeç dhe aktori Orlando, 43…

Nga planet për dasmën, tek mënyra si e ndryshoi bebushja pa ardhur ende në jetë, Ledri Vula foli me zemër të hapur!

Ledri Vula ishte i ftuar në puntatën e parë të emisionit “E diela shqiptare”, i cili rinisi dje për të na shoqëruar çdo fundjavë në ekran. Siç të gjithë e dimë, shumë shpejt Ledri dhe partnerja e tij, Sara, do…

Pasi i tha “Po” Cristiano Ronaldos, Georgina Rodriguez “tërbon” ndjekësit me linjat trupore teksa zhytet në oqean

Georgina Rodriguez po shijon pushimet e verës në Rivierën Franceze së bashku me yllin e futbollit Cristiano Ronaldo. Bomba zeshkane mahniti me linjat e saj trupore, teksa bënte zhytje të oqean. Ajo “tërboi” ndjekësit e veshur me bikini të bardha…

8 Rregulla për një lidhje të shëndetshme

Jini vetvetja Në fillim, gjëja e parë që ju tërhoqi nga njëri-tjetri cila ishte? Atëherë, pse dikush prej jush do të dëshironte të ishte dikush tjetër? Që një marrëdhënie të lulëzojë, duhet të jeni të sinqertë. Mos u përpiqni të…

U infektuan nga miqtë e ngushtë, The Rock dhe e gjithë familja e aktorit të infektuar me COVID-19

Dwayne Johnson i njohur ndryshe si “The Rock” ka bërë me dije se ai dhe familja e tij ishin infektuar të gjithë me koronavirus. Ish-mundësi, i cili tani është aktori më i paguar në botë, tha se ai, gruaja dhe…

Çfarë duhet të hani për të shpejtuar metabolizmin dhe djegur dhjamin

Mish pa dhjam Duhet shumë më shumë punë për të tretur proteinat sesa për të tretur karbohidratet ose yndyrën. Për shkak të kësaj, ekspertët rekomandojnë të hani mish të freskët, si shpendët dhe peshqit. Procesi i tretjes kërkon shumë energji,…

Psikologët shpjegojnë 6 gjëra të zakonshme që nuk mund t’i bëjmë në ëndrrat tona

Telefonat inteligjentë Sipas hulumtimit, vetëm rreth 3.55% e grave dhe 2.69% e burrave shohin telefonat inteligjentë në ëndrrat e tyre. Mund të lidhet me faktin se telefonat inteligjentë dhe pajisjet e tjera moderne janë shfaqur në jetën tonë kohët e…

“Duke rritur një engjëll”- Supermodelja Gigi Hadid publikon fotot e para me barkun e rrumbullakosur, duket mahnitëse

Supermodelja Gigi Hadid është në pritje të fëmijës së saj të parë me të dashurin Zayn Malik. Ylli i pasarelave e ka mbajtur shtatzëninë larg vëmendjes së mediave, pavarësisht kureshtjes së madhe për të ditur se si po e përjeton…

Mbani lotët nesër kur të shikoni “Lule të Vetmuara”, Kemal kap Defnen dhe do ta… po a e shpëton njeri?

Kemal vazhdon ta përndjekë Ejlylin. Ajo ngec brenda një taksie me të.   Shoqet i vijnë në ndihmë Ejlylit dhe e shpët ojnë nga Kemali. Vajzat rrahin Kemalin me shkop gome. Nazanit dhe Defnes i ndodh një e papritur gjatë…

Flaka ishullit grek! Rita Ora pozon topless dhe ç’po na shohin sytë!

Pas një udhëtimi në Ibiza me miqtë e saj dhe të dashurin e ri, Romain Gavras, këngëtarja shqiptare Rita Ora ka vendosur të kalojë edhe disa ditë relaksi në ishullin grek Korfuz. Daily Mail i ka kushtuar një artikull të…

‘Botë e çuditshme’ Facebook page name will be changed to ‘Revista Nova’

It’s Official! The facebook page ‘Botë e çuditshme’ will be rebranded into ‘Revista Nova’. The changes will apply in the next days, and we request our readers to stay patient. More information will be provided within the short future. Thank…

Vrapi, 4 gabime që pengojnë dobësimin

Vrapi është një nga aktivitetet fizike më shpërblyese për shëndetin. Ai rekomandohet jo vetëm për shëndet të mirë por edhe për dobësim. Megjithatë, ka njerëz që thonë se pavarësisht vrapit të rregullt e të përditshëm, ata nuk dobësohen, madje shtojnë…

Katër pijet më të shëndetshme që duhet të pini çdo ditë për zemrën

Sëmundjet e zemrës janë nga sëmundjet më të përhapura në vendin tonë. Në Shqipëri, rreth 9000 njerëz vdesin çdo vit për shkak të sëmundjeve që kanë lidhje me zemrën, sipas të dhënave të Institutit të Shëndetit Publik. Sëmundjet kardiovaskulare janë shkaktare…

Këngëtari shqiptar shfaqet për herë të parë pas betejës me Covid-19

Në fund të muajit korrik, këngëtari Art Abazi deklaroi se ishte prekur nga Koronavirusi. Ai u izolua në shtëpinë e tij, ku po merrte trajtimin e nevojshëm. Pas shumë ditësh regjim shtrati, Arti e ka marrë veten dhe është shëruar….

Njihuni me shqiptaren që u shpall “Miss Sllovakia”

Një tjetër shqiptare i shtohet listës së njerëzve të suksesshëm jashtë trojeve tona. Bëhet fjalë për Leona Novobërdalia, e cila mori kurorën e “Miss Sllovakisë” në kompeticionin që u mbajt në 14 gusht. 22 vjeçarja me origjinë shqiptare, por e…

Një nuse shembullore si Dua Lipa: I uron publikisht ditëlindjen babait të Anwar Hadid

Këngëtarja shqiptare Dua Lipa po shijon prej kohësh lidhjen e saj të dashurisë me vëllain e motrave Hadid, Anwar-in. Që në fillimet e lidhjes së tyre, ata nuk ngurruan ta bëjnë romancën publike dhe të gjithë kanë ndjekur hap pas…

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit.

Sed consequat vitae erat at ornare. Mauris vehicula erat pulvinar erat varius euismod. In hac habitasse platea dictumst. Sed interdum fringilla nisl vel commodo. Nulla eros odio, pulvinar vitae elit eu, blandit bibendum risus. Donec tempor quam dolor, eget bibendum…

test2

test2

Ç’do të ndodhë me Arilena Arën dhe përfaqësimin e Shqipërisë në “Eurovision 2021”?

Pandemia prishi planet e festivalit “Eurovision 2020” dhe jo vetëm, pasi pritej që fituesja e festivalit të RTSH-së, Arilena Ara, të përfaqësonte vendin tonë. Për shkak të emergjencës Covid-19 festivali ndërkombëtar nuk u mbajt dhe u shty për vitin tjetër,…

Barack Obama zbulon listën e preferuar të këngëve këtë verë, midis tyre emri i këngëtares së njohur shqiptare

Ish-presidenti i Shteteve të bashkuara të Amerikës, Barack Obama ka treguar shpeshherë shijet e tij muzikore. Edhe kësaj here ai ka ndarë në llogarinë e tij në ‘Twitter’ listën e preferuar të këngëve gjatë muajve të fundit. “Gjatë muajve të…

Hiqni dorë sa më shpejt! Këto 2 shenja horoskopi fiksohen gjithmonë me partnerë të gabuar

Horoskopi na ndihmon të kuptojmë edhe më veten, veprimet dhe shumë nga zgjedhjet që bëjmë në jetë. Një prej të cilave është: Pse dalim dhe s’heqim dorë nga partnerë edhe kur e dimë që s’janë të mirë për ne? Përgjigjen…

Diçka ka ndryshuar në tiparet e Sara Hoxhës dhe ajo vendosi ta tregojë publikisht!

Vetëm pak orë më parë, trashëgimtarja e “Top Channel”, Sara Hoxha, vendosi të ndajë me ndjekësit në Instagram një pozë të sajën që tërhoqi goxha vëmendjen e publikut.     Ajo shfaqej e veshur me një fustan me nuancë jeshile…

Kur kozmetika e femrave në Shqipëri ishte luks

Para viteve ’90 të ishe e bukur ishte vërtet fat, sepse nuk ekzistonin asnjë nga “instrumentet” që vajzat dhe gratë përdorin sot për t’u kuruar, duke nisur që nga tualeti e deri tek transformimet rrënjësore të operacioneve plastike. Kozmetika, që…

test3

teste

Ed Sheeran bëhet baba për herë të parë!

Ed Sheeran është bërë baba për herë të parë pasi partnerja e tij Cherry ka sjellë në jetë një vajzë. Lajmin e ka dhënë personalisht këngëtari përmes një postimi në Instagram, ku tregon edhe emrin e veçantë të vogëlushes, Lyra Antarctica…

“Oops”! Chrissy Teigen zbulon padashje gjininë e bebushit që po pret!

Chrissy Teigen tregoi aksidentalisht se është në pritje të një djali. Modelja 34-vjeçare ishte duke folur me ndjekësit e saj në Instagram, ku tha se “ai është i madh”, duke zbuluar kështu gjininë e foshnjës që po pret, nga rehatia…

Na vjen keq, por për sezonin e fundit të “La Casa De Papel” duhet të prisni goxha gjatë!

“Money Heist” ose i njohur më së shumti si “La Casa De Papel”, është seriali spanjoll i cili ka pasur një sukses të madh ndërkombëtar falë Netflix. Fansa nga e gjithë bota presin me padurim pjesë të reja nga seriali,…

Publikohet bashkëpunimi i Dua Lipës me Madonna-n dhe Missy Elliott!

Siç premtoi, Dua Lipa solli ëndrrën e bërë realitet; bashkëpunimin e parë me Madonna, mbretëresha e popit, dhe Missy Elliott, një nga këngëtaret më të suksesshme të muzikës rep. Projekti i publikuar pak orë më parë, është një remix i…

Këto fjalë të shqipes i kemi shkruar gabim gjithë jetën! Koha për ndryshim…

Shqipja është padyshim një nga gjuhët më të bukura në botë, pasi të jep mundësinë e formimit të fjalëve të reja dhe lojës së fjalëve. Shembulli më i mirë i këtij fenomeni është Ismail Kadare, romanet e të cilit dallohen…

E mbajtën të fshehtë, Victoria dhe David Beckham të infektuar me Covid-19

Në mediat e huaja ka bërë xhiron e rrjetit lajmi se çifti i famshëm, Victoria dhe David Beckham e kanë kaluar virusin Covid-19. Mirëpo, ata kanë preferuar ta mbajnë të fshehtë dhe ky lajm është bërë vetëm tani i ditur….